Hakkımızda

ısa adı CİSED olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, Türkiye’nin alanında önde gelen güzide akademisyenlerini ve ruh sağlığı profesyonellerini bünyesinde barındıran, 7 ilde örgütlenmiş Türkiye’nin en büyük aile, evlilik ve cinsel sağlık derneği olması yanında, Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health – WAS), Avrupa Seksoloji Federasyonu (European Federation of Sexology), Uluslararası Aile Terapileri Örgütü (IFTA – International Family Therapy Association) veAlmanya Sosyal Bilimsel Seks Araştırmaları Derneği ( Gerrman Societyfor Social Scientific Sexuality Research) üyesidir.

CİSED ‘in kuruluş amacı, “Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için…” sloganıyla halkına yardımcı olmaktır. CİSED, cinsellikle ilgili kafalara takılan sorulara bilimsel yanıtlar vermek için azami çaba göstermekte ve insani açıdan önemli bir yere sahip olan cinselliğin doğru bir şekilde algılanması için 15 yıldır yoğun faaliyetler yürütmektedir.

CİSED , kurulduğu günden bu yana, ruh sağlığı profesyonellerinin, gerek psikoloji ve psikiyatri biliminin gelişimi ışığında bilgi birikimini arttırmak, gerekse pratik tedavi süreçlerinde danışanı/hastası ile daha etkin bir iletişim içine girebilmesi için meslek içi eğitimlerine büyük hassasiyet göstermiştir. CİSED bünyesinde aralıksız olarak sürdürülen ve başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Adana, Mersin, İzmir, Diyarbakır ve Bursa gibi illere yayılan sertifika ve meslek içi eğitim programları sunmaktadır.

CİSED EĞİTİM, SEMİNER, WORKSHOP ve KONGRELERİ

CİSED ‘in sunduğu önemli hizmetlerden biri de telefon, e-posta (ciseddanisma@gmail.com) üzerinden ” ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ“dir.

Bünyesinde, aile, evlilik, yakın ilişkiler ve cinsel sağlık bilimindeki son gelişmeler, güncel olaylar ve sorunlar hakkında medyaya yönelik yayınlananhaftalık basın bültenleriyle de kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran CİSED kamuoyuna ilan ettiği deklarasyonda;

  • Anaokulundan başlayarak Cinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
  • Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji Ana Bilim Dalı adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
  • Cinsel sağlık bilimi için “multi-disipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır demiştir.

Amerikan Klinik Seksologlar Akademisi, Almanya Sosyal Bilimsel Seks Araştırmaları Derneği ve CİSED‘in ortaklaşa düzenlediği 20. Uluslararası Seksoloji Kongresi’ni 25-27 Mayıs 2012’de Münih’te gerçekleştirildi. (http://www.sexologie.org/kongress2012.htm) 2014 yılında 21. Uluslararası Seksoloji Kongresi ise CİSED tarafından Antalya’da düzenlenecek.

CİSED “1. Prof. Dr. Gerald R. Weeks İle Evlilik Terapisi ve Cinsel Terapinin Entegrasyonu Semineri“ni 07-08 Nisan 2012’de Taksim Gönen Hotel’de düzenledi.

Nobel Barış Ödülü Adayı Prof. Dr. Vamık Volkan İle 2 kez “Psikanalitik Psikoteapi Semineri” düzenledi.

CİSED 1. Yaz Okulu ‘nu Prof. Dr. Ömer ÜRE‘nin değerli katkılarıyla 31 Ağustos 2012 / 1-2 Eylül 2012’de Mersin’de düzenledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Aile Söyleşileri Programı dahilinde CİSED Antalya halkına 29 Eylül 2012’de ” Sağlıklı ve Mutlu Cinsel Yaşam Sırları” başlığı ile bir seminer verdi.

CİSED üyesi olmak bir ayrıcalıktır.